Ateliér dokumentárnej tvorby

Študijny plán: Réžia dokumentárneho filmu

Konzultácie k prijímacím pohovorom pre študijný plán Réžia dokumentárneho filmu
23. 11. 2020, 18:00 - 19:30
https://studuj.vsmu.sk/
Konzultácie prebehnú prostredníctvom aplikácie TEAMS (nie je nutná inštalácia).
Vstup priamo na online konzultácie
TU.
V danom čase budeme online.
 

Štúdium réžie dokumentárneho filmu prebieha v Ateliéri dokumentárnej tvorby na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave.

Za 38 rokov existencie tohto študijného zamerania ho absolvovali viacerí filmoví režiséri, ktorí sa etablovali v prostredí rozmanitých žánrov televíznej tvorby, v autorskej filmovej tvorbe pre kiná a získali mnohé medzinárodné úspechy na poli dokumentárneho i hraného filmu.
Spomeňme aspoň niektorých:
Vlado Balco, Mário Homolka, Mišo Suchý, Marko Škop, Robert Kirchhoff, Marek Kuboš, Juraj Lehotský, Jaro Vojtek, Zuzana Piussi, Ivan Ostrochovský, Iveta Grófová.

Štúdium réžie dokumentárneho filmu je nastavené tak, aby ponúklo študentom širší vhľad do problematiky réžie, scenáristiky a dramaturgie dokumentárneho filmu. Realizuje sa na praktickej a teoretickej úrovni, pričom obe na seba nadväzujú a navzájom sú úzko prepojené.

Študenti sa na prednáškach a seminároch zoznamujú s metódami režijnej práce, s analýzou filmových diel, praktikujú rôzne formy literárnej prípravy filmu. Venujú sa práci s kamerou, s obrazom, venujú sa strihovej a zvukovej skladbe filmu.

Súčasťou štúdia sú prednášky z oblastí dejín filmu a dejín umenia, informácie o technologických možnostiach filmu, semináre z oblasti hudby, produkcie a distribúcie filmových diel a z mnohých interdisciplinárnych spoločensko-vedných odborov, ktoré s tvorbou dokumentárneho filmu súvisia (história, filozofia, psychológia).

Vo vlastnej filmovej tvorbe sú študenti vedení k tomu, aby boli schopní formulovať vlastný názor a prinášať svojské, autorské videnie sveta.

Rozmanitosť pohľadov na tvorbu dokumentárneho filmu je obsiahnutá v pedagogickom obsadení Ateliéru. Režiséri Peter Kerekes, Robert Kirchhoff a Viera Čákanyová, ktorí vedú hlavné tvorivé semináre, patria k aktívnym autorom, ktorých renomé presahuje hranice strednej Európy. Ingrid Mayerová, Lenka Moravčíková - Chovanec, Marek Šulík a Norbert Hudec sú etablovaní odborníci v oblasti filmovej a televíznej dramaturgie, strihu a kamery.

Výber filmov študentov Ateliéru dokumentárnej tvorby

This site was designed with the
.com
website builder. Create your website today.
Start Now